Igen, lehet EU-tópia! , véleménycik, WB2EU Hálózat Next Generation, 2022. december 6.
„Európa krízisekből születik, és Európa a krízisekre adott válaszok összessége” – Jean Monnet, az európai projekt atyja
Miközben Ukrajnát háború sújtja, mi talán nem is figyelünk arra a paradox ajándékra, amit a
kezünkben tartunk: hogy békében élhetünk. Az Európa egészét, de főképpen annak törékeny régióit és azon belül a Nyugat–Balkánt fenyegető új biztonsági kockázatok ismét ráirányították a figyelmünket ezekre a térségekre, és újabb alkalmat kínálnak arra, hogy a súrlódásokat és
konfliktusokat magunk mögött hagyva továbblépjünk egy közös, európai jövő felé.
A Nyugat-Balkánt az 1990–es évek háborúi szétzilálták, és bár a 2000–es évek elején felcsillant az Európai Unióhoz való csatlakozás reménye, ez a folyamat kiábrándítóan lassúnak bizonyult. Az EU bővítése sok tekintetben még mindig nem érte el azokat a változást jelentő konkrét lépéseket, amelyekre annyira szükségük lenne a régióban élő embereknek, főleg a fiataloknak. Ennek következményeként az EU–csatlakozás esélyei halványulni látszanak, ami a nemzeti és térségi euroszkepticizmust táplálja.
Pedig nem lesz stabilitás az egész Európai kontinens számára anélkül, hogy a Nyugat–Balkán az EU szerves részévé váljon. A béke és a jólét hosszútávon nem szavatolható pusztán azzal a tintával, amellyel szerződéseket írnak alá, hanem fenntartható és egyre szorosabb európai együttműködéssel, amelyhez közös vízióra van szükségünk – ez a mi EU-tópiánk.
Erős és ellenállóképes demokráciák építése
Az elmúlt években, évtizedekben antidemokratikus irányzatok és szélsőjobboldali pártok
elmélyítették az európai társadalmak megosztottságát. Politikai vonzerejük összetett problémák leegyszerűsítésében és irreális megoldások könnyed felkínálásában rejlik. A „migráció” folyamatos hangoztatása a gyűlöletbeszéd és a hátrányos megkülönböztetés előretörését és az emberi jogok visszaszorítását eredményezte. Oroszország Ukrajna elleni háborúja új fenyegetést jelent a demokráciára. A háború azonban egyben rá is irányítja a figyelmet a demokratikus értékek fontosságára és új lendületet adhat Európa egységének erősítéséhez. Soha nem volt nyilvánvalóbb, mint ma, hogy ha egy pluralista és szabadelvű társadalomban akarunk élni, akkor cselekvésre van szükség. Most.
A diszfunkciós demokráciák termékeny talajt jelentenek az autokraták számára a Nyugat–Balkánon (és nemcsak ott) arra, hogy kisajátítsák a demokrácia olyan alapvető mechanizmusait, mint amilyenek a választások, a jogállamiság, a médiaszabadság és a független intézmények rendszere. A demokrácia visszaszorulása, a politikától való elfordulás, a dezinformáció és a szólásszabadság fenyegetettsége a térségi lakói napi tapasztalatát képezik, és ez bennünket, a haladó fiatalságot egy a jelek szerint kilátástalan helyzetbe hozza. De nem adjuk fel, felelősséget érzünk tágabb hazánk és Európa egésze iránt, és változást akarunk.
nemzetközi részvételi eljárásokat követelünk, amelyekben a Nyugat–Balkán fiataljai integráns szereplők. A mi javaslatainkat és tapasztalatainkat is konkrét politikai cselekvésbe és kézzelfogható szakpolitikai intézkedésekbe kell átültetni.
másodrendű polgárokként bánnak, pedig ők is csak ugyanazt szeretnék, mint azok a szerencsések, akik valamivel nyugatabbra születettek: jó életet, jólétben, békében és stabilitásban. Ennek a diszkriminációnak véget kell vetni.
küzdelemben. Ez az EU–n belül is igaz, ahol a tagállamok közötti egyenlőtlenségek riasztóan magasak, ha Bulgáriát, Horvátországot vagy Romániát nézzük. Az EU bővítése ugyan megtörtént, de ezeknek az országoknak az integrációja még mindig várat magára.
egyeteme keretében Horvátországban, Cres szigeten. A nyári egyetem egy a Nyugat–Balkán és az EU-bővítése jövőjéről szóló projekt része, amely az Európai Bizottság Erasmus+ Jean Monnet Programja keretében társfinanszírozásban részesül: www.wb2eu.eu.